OBCHODY DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU 2016
W obchody Dnia Bezpiecznego Internetu nasza biblioteka szkolna włączyła się po raz ósmy. Tegoroczne hasło przewodnie "Lepszy internet zależy od Ciebie!" bardzo nam się spodobało i zmotywowało do wczesnego podjęcia wysiłków organizacyjnych związanych z obchodami DBI 2016.
Swoje przygotowania rozpoczęliśmy od szerokiej kampanii informacyjnej. Powstały gazetki ścienne na korytarzu przed biblioteką oraz w czytelni. Informacje o obchodach DBI w naszej szkole zamieszczono na szkolnej oraz bibliotecznej stronie internetowej, na szkolnym telebimie oraz facebook`u.
To bardzo dobra okazja, żeby zastanowić się nad naszą mocą w tworzeniu lub zmienianiu wirtualnej przestrzeni.
W Internecie spędzamy coraz więcej czasu: szukamy rozrywki, nowych znajomości, prezentujemy siebie a także tworzymy treści. Ich zdaniem warto uświadomić wszystkim, że Internet współtworzymy razem. Prawdopodobnie nie mamy wielu szans by zaistnieć w telewizji, w radiu. W internecie – przeciwnie. Niezależnie od tego ile mamy lat, gdzie mieszkamy, jak wyglądamy możemy tworzyć i publikować. Możemy też komentować. Niestety w sieci pojawiają się też nieuprzejme komentarze. Na to akurat mamy wpływ. Skoro lepszy internet zależy od  nas, młodzież skupiła się na mowie nienawiści w wirtualnym świecie. Wspólnymi siłami przygotowaliśmy autorski scenariusz przedstawienia „Lepszy internet zależy od Ciebie – program telewizyjny”, w którym m.in. wykorzystaliśmy bardzo pozytywną piosenkę „Przytul hejtera”. Zadbaliśmy o odpowiednie rekwizyty i stroje. Przedstawienie wzbogacała przygotowana prezentacja multimedialna. Zaprojektowaliśmy ulotki z zasadami antyhejtowskimi.
Postanowiliśmy świętować nie tylko w szkole, wyszliśmy więc z inicjatywą poza szkolne mury.
Dnia 5 lutego grupa naszej młodzieży odwiedziła uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Rudzie Śląskiej. Nasi gimnazjaliści promowali tam w  zabawny sposób hasło tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu. Młodzież uczyła swoich młodszych kolegów z klas czwartej, piątej i szóstej jak  reagować na hejty w Sieci. Gimnazjaliści rozdali im wcześniej zaprojektowane i wydrukowane ulotki z zasadami antyhejtowskimi, które mają im pomóc skutecznie reagować na przemoc słowną w Internecie.  Dzieciaki żywo reagowały. Wspólnie odtańczyliśmy i zaśpiewaliśmy piosenkę „Przytul hejtera”.
Tym razem ferie zimowe nam nie przeszkodziły i udało nam się świętować wspólnie z innymi krajami. A więc… 9 lutego z radością obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole. Podczas spotkania wszystkich klas gimnazjalnych grupa uczennic z klasy 2a i 3c pod okiem bibliotekarek p. J. Bienek i  W. Mruk-Kujawy przedstawiła dwukrotnie program artystyczny, w którym "uczyła" swoich kolegów jak skutecznie reagować na przemoc słowną w Internecie. Na koniec wymieniono i scharakteryzowano zasady, które mogą wpłynąć na nasze bezpieczeństwo w wirtualnym świecie. Było bardzo przyjemnie i pouczająco:-)
Zdjęcia oraz notatki sprawozdawcze z obchodów DBI 2016 umieszczono na szkolnej (www.gim11.com) oraz bibliotecznej stronie internetowej (http://bibliotekagim11.jimdo.com/). Ponadto zebrany materiał umieszczono też na facebook`u.

Organizator inicjatywy:
Weronika Mruk-Kujawa
Janina Bienek

Wizyta w Szkole Podstawowej nr 4 w Rudzie Śląskiej

Obchody DBI w Gimnazjum 11