OBCHODY DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU 2017

Szkolne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu miały na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci

i młodzieży do zasobów internetowych. Naszą inicjatywę zgłoszono oficjalnie na stronie www.saferinternet.pl. Przeprowadzono akcję informacyjną a temat DBI na szkolnym Facebooku, szkolnym telebimie, pocztą emailową, poprzez plakaty wywieszane na drzwiach całej szkoły.

 

Młodzież wzięła udział w zorganizowanej akcji na rzecz bezpiecznego dostępu do zasobów internetowych na terenie naszej szkoły. Uczniowie przedstawili spektakl profilaktyczny na temat funkcjonowania młodzieży w wirtualnej rzeczywistości pt. „Internet to nie wszystko”. Przedstawienie wzbogacała prezentacja multimedialna.

W ramach obchodów DBI zorganizowano również konkurs plastyczny „Bądź kulturalny w Sieci”.

W ramach edukacji młodszych nasi gimnazjaliści zorganizowali także obchody DBI w Szkole Podstawowej nr 4 w Rudzie Śląskiej.

We wszystkich klasach przeprowadzono zajęcia edukacyjne na temat netykiety.

Uczniowie poznali zasady netykiety, czyli kulturalnego komunikowania się przez internet. Celem zajęć było uświadomienie młodzieży, że przestrzeganie zasad kultury i grzeczności oraz troska o język mają wpływ na ich wizerunek. Podczas ćwiczeń praktycznych uczniowie wyłapywali naruszenie netykiety w wiadomościach e-mail oraz na forach internetowych. Uczniowie przekonali się, że kulturalne komunikowanie się w internecie zwiększa szanse na osiągnięcie celu.

W ramach lutowych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu gościliśmy dziś w naszej szkole przedstawiciela Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Nasz gość przedstawił uczniom formy cyberprzestępczości, między innymi: nielegalny handel w sieci, pirackie oprogramowanie, różnego rodzaju oszustwa na aukcjach internetowych, niepokojące ogłoszenia, oferty zarobkowania, hakerstwo, wyłudzenia pieniędzy, cyberprzemoc.